לימודי קולנוע

לימודי קולנוע הם אחד המקצועות בהן למי שלומד בחו"ל יש יתרון מובהק על מי שלמד בארץ. במקצוע שכל כך מבוסס על ניסיון וקשרים, למקום בו למדת יש חשיבות לא רק לרזומה שלך, אלא לרשת הקשרים שהצלחת ליצור והכישורים שצברת.

כאשר ניגשים לבחור לימודי קולנוע יש שתי אפשרויות. הראשונה היא למידה בפקולטות לקולנוע באוניברסיטאות השונות. במקומות כאלו קולנוע הוא רק אחד מהאופציות ללימודים שעומדות בפני הסטודנטים. מנגד ישנה האפשרות ללמוד בתי ספר לקולנוע. אלו מוסדות שמוקדשים אך ורק ללימודי קולנוע, על כל המשתמע מכך. לפעמים אפשר ללמוד משחק או הפקה, אבל הלימודים הם כולם סביב העולם הקולנועי. במקומות כאלה המוקד הוא על עבודה מעשית במטרה להתמקצע בתחום ולהשתלב בעבודה בו מוקדם ככל האפשר.

עוד בחירה קריטית שנדרש המועמד לעשות הוא לבחור היכן הוא רוצה ללמוד. המקום בו תבחור ללמוד קולנוע חשוב לא רק מבחינה גאוגרפית, אלא גם מעיד על הפילוסופיה מאחורי הלימודים. אופציה אחת ללמוד היא בארצות הברית. בבתי ספר אלו הדגש יהיה על תעשיית הקולנוע בהוליווד ועשיית בלוקבאסטרים, תלמידי משחק יתמקדו במשחק מול מצלמה. המורים לרוב יגיעו מתעשיית הקולנוע עם ניסיון מעשי ורזומה מפואר ובתי הספר יתחרו ביניהם על השמות הגדולים.

לעומת זאת, בתי הספר באירופה פחות מכווני ביזנס. הדגש באירופה הוא על קולנוע איכותי, לא הקולנוע המלא פעלולים של הוליווד אלא כזה שלא חושש לספר סיפורים קטנים יותר. בתי הספר באירופה מזכירים יותר את הקולנוע האירופאי: התקציבים לא גדולים, כמעט ולא מלמדים אפקטים מיוחדים, יש יותר מקום לעשייה דוקומנטרית ולא מסחרית. זהו קולנוע יותר אינטימי והחוויה היא בהתאם. השיעורים מתנהלים אחרת, האווירה בכיתות משתנה ולא תמצאו שם את הרעש שמאפיין כל כך מוסדות אמריקאים.

חסרון של בתי הספר לקולנוע הוא שהם יותר יקרים מהפקולטות לקולנוע. הציוד בו הם משתמשים הוא יותר חדשני כדי שיתאים לסטנדרטים בתעשיה, מה שמייקר את העלויות. מנגד, בעוד בפקולטות לקולנוע מסיימים את הלימודים תוך כמה שנים, בבתי הספר לקולנוע יש מסלולים מקוצרים בהם ניתן ללמוד במשך שנה.

בין אם תבחרו בבית ספר אמריקאי, או באירופאי, פתוחות בפניכם האופציות של מלגות. המלגות מתחלקות לשניים: אלו שמתבססת על הישגי העבר שלך ורלוונטיות לסטודנטים שהתנסו כבר בעשייה קולנועית ואלו שמחולקות לסטודנטים בלי ניסיון שבית הספר זיהה בהם את הפוטנציאל. בנוסף, מחולקות גם מלגות לפי צורך כלכלי.

אחד מבתי הספר הפופולרים לולנוע הוא New York Film Academy, לו קמפוסים בניו יורק ובלוס אנג'לס. הבית ספר חביב הברנז'ה הניו יורקית, מקיים ימי עיון ומאפשר נגישות גבוהה יחסית לשחקנים באזור בו הוא ממוקם.

בית ספר נוסף הוא Los Angeles Film School, בו לומדים כ-2,000 סטודנטים במקצועות הקשורים לתעשיית הבידור. הבית ספר ממוקם בשדרות סאנסט המפורסמות והושקעו עשרות מליוני דולרים בבנייתו.

עוד בית ספר שששם דגש על התנסות מעשית הוא Full Sail University. לבית הספר אולפנים משל עצמו ומספר רב של כיתות סטודיו בהן אפשר ללמוד ולצבור ניסיון.

מי שמעוניין ללמוד בבית ספר אירופאי כדאי שישקול את Met Film School. לבית הספר שני סניפים, בברלין ובלונדון. גם הוא יושב בתוך האולפנים והסטודנטים בו יכולים לבחור בין מגוון מסלולים, ביניהם תסריטאות, הפקה או דוקומנטרי. ישנה גם אפשרות להגיע לתקופה קצרה ומרוכזת יותר של לימודים אינסטנסיבים.